Depresja poporodowa - co to takiego?

Depresja poporodowa jest zaburzeniem efektywnym ze spektrum depresji. Objawy które występują przy depresji poporodowej, są takie same jak zaburzenia depresyjne typu reaktywnego, a cechą charakterystyczną depresji poporodowej jest okres jej pojawienia się - jak sama nazwa wskazuje - po urodzeniu dziecka.

Depresja poporodowa dotyka nawet 20% kobiet. Oznacza to, że co piąta kobieta ma problemy psychologiczne po urodzeniu dziecka. Depresja poporodowa bywa mylona z tzw. Baby Blues, nie są to jednak pojęcia tożsame. Depresja poporodowa jest wymagającą leczenia chorobą.

Rozpoznanie depresji poporodowej należy do lekarza psychiatry. Najczęściej wykorzystywana w tym celu jest skala depresji poporodowej Edinburgh Postnatal Depression Scale (EPDS). Skala złożona jest z 10 pytań, a przeprowadzenie badania zajmuje kilka minut. Wynik na poziomie 10 punktów świadczy o tym, że stan depresyjny mógł się pojawić i potrzebne jest dalsze rozpoznawanie sytuacji chorej.

Wypełnij Edynburską Skalę Depresji Poporodowej

Depresja poporodowa należy do najczęściej pojawiającego się spektrum zaburzeń psychicznych okołoporodowych. Innymi zaburzeniami okołoporodowymi, poza depresją poporodową, są też:

Polecamy stronę

Endometrioza jest chorobą kobiecą, dotyka na ogół kobiety w okresie rozrodczym. Objawy endometriozy są bardzo niejasne, na ogół lekarze mają problemy z diagnozą. Skutkiem endometriozy może być bezpłodność.


Reklama



Co to jest?...

Owulacja to moment podczas cyklu miesiączkowego, kiedy ciało kobiety jest najbardziej płodne. Komórka jajowa pęcherzyk opuszcza Graafa i "przepływa" do jajowodu...