Syndrom stresu pourazowego po porodzie

Do spektrum zaburzeń psychicznych, które wiążą się z ciążą i porodem należy również syndrom stresu pourazowego, pojawiający się po porodzie. Wiąże się on z przeżywaniem przez kobietę porodu, jako sytuacji traumatycznej.

Na PTSD po porodzie cierpią nie tylko kobiety, które rodziły na patologii ciąży, lub których poród był szczególnie trudny. Jako wydarzenie traumatyczne kobieta może przeżywać również poród prawidłowy – zależy to bowiem od jej własnego przeżywania tej sytuacji. PTSD poporodowe dotyka około 3% kobiet.

Na syndrom stresu pourazowego po porodzie w szczególności narażone są kobiety, które:

  • mają osobowość neurotyczną, lękową
  • są wrażliwe na ból
  • mają lękowe nastawienie do porodu jeszcze przed jego doświadczeniem
  • trudno znoszą stres
  • lubią mieć wszystko zaplanowane, są mało elastyczne, niechętne nowościom i zmianom

Nasilić traumę i doprowadzić do sytuacji PTSD przy porodzie mogą również:

  • złe warunki szpitalne w których odbywa się poród
  • nieprofesjonalna (lub tak odbierana) opieka lekarska
  • poczucie wyobcowania podczas porodu i połogu (związane z brakiem wsparcia ze strony rodziny)

Jak objawia się stres pourazowy poporodowy?
Kobieta doświadczająca stresu pourazowego po porodzie koncentruje swoje myśli na sytuacji porodu, ma trudności z zasypianiem, koszmary senne w których przewija się motyw porodu, lęk przed ponownym zajściem w ciąże, miewa stany lękowe, niechęć do kontaktu z lekarzami, napady lękowe podczas przechodzenia w pobliże szpitala. Częste są też zaburzenia nastroju, stany jego obniżenia, żal do siebie lun otoczenia (o to, że kobiecie nie udało się przed tym doświadczeniem uchronić – w większości przypadków jest to żal o nacinanie krocza).

Niektóre z objawów spójne są z objawami depresji poporodowej i dlatego część lekarzy (zwłaszcza pierwszego kontaktu) interpretuje niekiedy objawy PTSD jako objawy depresji poporodowej.

Poporodowy szok pourazowy - leczenie
W niektórych przypadkach, objawy PTSD samoczynnie wygasają, część kobiet potrzebuje jednak profesjonalnej pomocy psychologicznej. Nie leczony, ostry PTSD może uniemożliwić rozważanie ponownej decyzji o macierzyństwie. Po taką pomoc najlepiej zwrócić się do poradni zdrowia psychicznego.

Polecamy stronę

Endometrioza jest chorobą kobiecą, dotyka na ogół kobiety w okresie rozrodczym. Objawy endometriozy są bardzo niejasne, na ogół lekarze mają problemy z diagnozą. Skutkiem endometriozy może być bezpłodność.


Reklama



Co to jest?...

Owulacja to moment podczas cyklu miesiączkowego, kiedy ciało kobiety jest najbardziej płodne. Komórka jajowa pęcherzyk opuszcza Graafa i "przepływa" do jajowodu...